Site Haritası Nedir ?

Site haritası , diğer adıyla Sitemap ; arama motorlarının websitenizi kolayca bulmasına , taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olan bir çeşit site planı olarak düşünülebilir.

Site haritları özel formatı sayesinde siteniz üzerindeki hangi tür içeriklerin daha değerli olduğunu da arama motorlarına haber vermektedir.

Site Haritaları Göndermek Neden Önemlidir?

Google, Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorları, sitelerin içeriklerini XML formatlı site haritaları sayesinde kolayca tarayarak indeksleyebilir.

Google , bir sayfadan diğerine verilen bağlantılar sayesinde çoğu web sayfanızı tarayarak dizinine ekler. Aslında bir site haritası da teknik olarak pek çok sayfanın URL sinin yer aldığı bir dizin listesidir.

Bir site haritası göndermek, SEO açısından önemlidir. Böylece googlebot sayfalarınıza tek bir yerden kolayca ulaşabilir ve güncellemelerden çok daha hızlı haberdar olur.

Özellikle devasa sitelerde , örneğin bir kaç milyon içerik varsa ; sayfalarınızın pek çoğunun Google tarafından bulunabilmesi ancak bir site haritası ile mümkün olabilir.

Site haritalarında ilave olarak sayfaların hiyerarşik sırası ve önemi de XML data formatı içerisine otomatik olarak yerleştirilmektedir. Bu açıdan hangi sayfaların öncelikli olduğunu , hangi sayfaların daha önemsiz olduğunu arama motorları sitemaps üzerinden takip edebilmektedir.

Site Haritaları Nasıl Oluşturulur?

Site haritaları oluşturmak için kullandığınız içerik yönetim sistemine özel eklentiler mevcuttur. WordPress altyapılı siteler için Google XML Sitemaps eklentisi var fakat YOAST kuruyorsanız ayrıca bu eklentiye ihtiyacınız olmayacak çünkü YOAST ile birlikte site haritası özelliği paket dahilinde.

YOAST ile oluşturulan site haritaları dinamiktir yani her defasında XML site haritanızı kendiniz manuel olarak güncellemek zorunda değilsiniz. Bu önemli, çünkü her yeni içerik eklediğinizde güncelleme yapmak pratik değildir. Bu içerik bir yazı veya eticaret ürünü de olabilir, mantık aynıdır.

Google XML site haritası

Eğer Altyapınız WordPress Değilse Site Haritanızı Nasıl Oluşturacaksınız?

Böyle bir durumda sadece site adresinizi girerek haritanızı otomatik oluşturabileceğiniz bir sistem mevcut buradan ulaşabilirsiniz https://www.xml-sitemaps.com/

Google sitemaps site haritası oluşturma nasıl yapılmalıdır Google site haritaları

Bu noktaya kadar sorun yoksa , site haritamızı Google ‘a gönderme zamanı gelmiş demektir. Bunun için de Google Search Console kullanacağız.

Google Search Console üzerinde yan menüden sırasıyla Dizin > Site Haritaları tıklayın. Açılan sayfada aşağıda gösterilen kısma site haritanızın yolunu ekleyin.

Unutmadan, site haritanızın sitenizle aynı hosting üzerinde bulunması gerekiyor ; alt klasörde olabilir bunda sorun yok.

site haritaları nasıl oluşturulur ve nasıl eklenir

Göndereceğiniz site haritasının dosya adını kutucuğa yazın. Sonundaki dosya uzantısını da unutmayın. Genelde site haritaları XML dosyasıdır ve bu dosyalar .xml ile sonlanır.

Eğer daha önce gönderdiğiniz site haritaları mevcut ise burada onların bir listesini görebilirsiniz.

Yeni site haritası göndermek XML site haritaları

Eğer herşey yolunda giderse, site haritanız başarılı bir şekilde eklenir ve işlenmeye başlar. Bir süre sonra “başarılı” yazar

Site haritaları gönderildikten sonra işlenir ve "başarılı" ibaresi yer alır.

Site haritaları tarama hatalarını kolayca takip edebilmenize olanak sağlar. Bazı durumlarda, sayfalarınız / içerikleriniz site haritanızda yer almasına karşın taranabilir olmayabilir veya Googlebot engelleniyor olabilir.

Neden her ne olursa olsun yukarıdaki görselde kırmızı kutu içerisinde gösterilen ikona tıkladığınızda “Dizin Kapsamı” sayfasına gideceksiniz. Burada hatalar, geçerli ve geçersiz URL ler yer alacaktır

Geçersiz URL kısmında genelde Canonical URL ler yer alır veya dizine eklenmesini istemediğimiz , noindex verdiğimiz URL ler olabilir. Bunların site haritasında yer alması , otomatik olarak eklendiği için olabilir.

Örneğin, kategori dizinlerinin alt sayfaları içerik olarak değersiz ve zayıftır. Bu sayfalara noindex vermek SEO ve indekslenmemelerini sağlamak daha iyidir.

Google ‘a Site Haritam ile 10,000 Sayfa Gönderdim, Fakat Bunların Sadece 500 Tanesi İndekslenmiş, Bu Neden Olabilir?

Site haritası ile içerikleri Google ‘a göndermek tamamının taranacağını garanti eder ama indeksleneceğini garanti etmez.

Çünkü;

  • İçerikler kalitesiz olabilir
  • 10K URL nin çok büyük kısmı birbirinin kopyası olabilir
  • Google kopya ve kalitesiz içerikleri indekslemez
  • Zayıf otorite , güçsüz içerik en önemli indekslenmeme nedenleridir

Site Haritanızı ve robots.txt Dosyanızı Senkronize Edin

Robots.txt , hangi içeriklerin indekslenip indekslenmeyeceğini ve Googlebot ‘un erişimini kontrol etmenize olanak sağlayan dosyadır.

robots.txt üzerinde noindex olarak işaretlenen bir dizinin ya da içerik türünün ; site haritası üzerinde varlığını devam ettirmesi tarama hataları oluşturacaktır.

Site haritasına eklediğiniz sayfalar ile “Google, lütfen bu sayfaları indeksle ; bunlar benim için son derece önemlidir.” diyorsunuz. Fakat Googlebot sitenize geldiğinde ; robots.txt üzerindeki noindex işareti ile karşılaştığı için sayfayı indeksleyemiyor.

Bu çelişkili durum ; sitenizin toplam kalite puanını ve arama motoru görünürlüğünü kısmen etkileyebileceğinden site haritaları ile robots.txt senkron çalışmalıdır.

Milyonlarca ürün içeren hepsiburada.com, n11.com gibi dev sitelerin site haritaları çok büyük olacağından ve aşırı miktardaki DOM düğüm sayısı nedeniyle yoğun memory gerektireceği için haritanın tümü ; maksimum 50K URL içerecek şekilde parçalara ayrılmalıdır.

ÖNEMLİ UYARI: Sayfa ya da içeriklerinizde herhangi bir değişiklik yapmadığınız halde güncelle butonuna bastığınızda site haritası üzerindeki son değişiklik tarihi güncellenir. İçerik üzerinde bir değişiklik olmadığı halde gerçekleşen bu güncelleme Google tarafından SPAM tekniği kullanımı olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

HTML mi XML mi?

Günümüzde modern arama motorları ; XML site haritalarını rahatlıkla işleyebilmekte ve verimli bir şekilde sayfaları indekslemektedir.

HTML formatı ise daha çok kullanıcılar içindir, arama motoru botlarına hitap etmez. Sitenize bir HTML harita eklemenizin SEOnuza büyük bir katkısı olacağına inanmıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>