SEO Nedir & Nasıl Yapılır?

SEO Nedir & Nasıl Yapılır?

Terim olarak SEO , “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) İngilizce ifadesinin baş harflerinen oluşan bir kısaltmadır.

SEO , arama motorlarında gerçekleştirilen sorgularda sitenizin üst sıralarda listelenmesi ile organik ziyaretçi trafiğinizi artırmaya yönelik iyileştirmelerdir.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Tıpkı SEM yani “Search Engine Marketing” (Arama Motoru Pazarlaması) gibi, SEO da bir dijital pazarlama çözümüdür.

Arama motoru pazarlamasında , tıklamalar için arama motorlarına tıklama başına para ödemeniz gerekir. (Sponsorlu arama sonuçları.)

SEO ise tamamen  organik (ücretli olmayan) sonuçlara yönelik bir dijital pazarlama çözümüdür.

Bir başka ifadeyle SEO , sitenizin organik arama sonuçlarındaki sıralamalarını iyileştirmektir.

Arama Motoru Optimizasyonu genel olarak şu adımlardan oluşmaktadır:

  • Süper kaliteli orjinal içerikler hazırlamak.
  • Sitenizin açılma hızı ve performansını optimize etmek.
  • Marka bilinirliğinizi artırmak.
  • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak.
  • İçeriği hedef anahtar kelimeler doğrultusunda optimize etmek
  • Kullanıcı arama niyetini dikkate alarak içerik türü oluşturmak..
  • Organik bir link profili inşa etmek..

Organik arama sonuçlarında bir hedef anahtar kelimede üst sıralarda yer almanın en büyük artısı “ücretsiz ziyaretçi trafiği” dir.

SEO ‘nun Amacı Nedir?

Temel amaç websitenize Google gibi dev arama motorlarından organik ziyaretçi çekebilmektir.

Çünkü ziyaretçi trafiği bir websitesi için herşeydir. Eğer hiç ziyaretçiniz yoksa, ürünlerinizi satamazsınız ya da sunmuş olduğunuz hizmeti paraya dönüştüremezsiniz.

Ziyaretçi olmadan websiteniz üzerinden dönüşüm elde etmek ve para kazanmak mümkün değildir.

SEO ile gelen trafik tamamen ücretsiz olduğundan, diğer dijital pazarlama çözümlerine göre ROI (return on investment = yatırım üzerine dönüşüm oranı) daha yüksektir.

Websitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için optimize edilmesi hedef arama sorgularından (anahtar kelimeler) daha yoğun ve sürekli ziyaretçi trafiği edinmenize yardımcı olur.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Ülkemizde ezici bir üstünlükle arama motoru pazarına  Google hakim olduğu için bu noktadan itibaren artık arama motoru dediğimde Google aklınıza gelebilir.

Google , kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmayı amaçlar. Bu nedenle arama sorgusu gerçekleştiğinde en alakalı , en kaliteli ve kullanıcılarının en çok memnun kalacağı web sayfalarına arama sonuçlarında üst sıralarda yer verir.

Kalite ve alakalılık konusunda pek çok sinyal ve parametreyi değerlendirmeye alarak gerçekleştirdiği bu sıralamalar sabit değildir.

Yani bugün 1.sitede olan site yarın 11.sıraya düşebilir, 25.sırada olan bir başka site ise 3.sıraya düşebilir.

Google algoritmalarının ana omurgasını “Kullanıcı Memnuniyeti” oluşturmaktadır.

Bu yüzden arama motorları için basma kalıp içerikler oluşturmak, hedef kelimeyi yerli yersiz kullanmak gibi eski usül teknikler geçerliliğini yitirmenin ötesinde artık SPAM olarak kabul edilmektedir.

Temelde Google Sıralamalar İçin Şu Kriterleri Dikkate Almakta;

1) ALAKALILIK : Google ‘da gerçekleşen arama sorgusu ile web sayfası ne kadar birbiri ile alakalı? Bu Google için çok önemli.. 

Çünkü alaka düzeyi düşük bir web sayfası iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayacaktır. 

Eğer kullanıcılar aradıklarını bulamazsa, Google ‘ın işini iyi yapmadığını ve iyi bir arama motoru olmadığını düşünebilirler.

Alakalılık konusunda anahtar kelime etrafındaki optimizasyonun çok büyük etkisi olduğu doğrudur.

Fakat anahtar kelimelerle doldurulmuş kalitesiz ve birşey vaad etmeyen sayfaların Google nazarında “alakalı” olarak görülmeyeceğini de belirteyim.

Google ‘da gerçekleştirdiğiniz aramalara dikkat edin en alakalı içerikler en üstte yer alıyor. Alt sayfalara doğru indikçe alaka düzeyi de azalıyor.

2) OTORİTE: Sitenin ve arama sorgusu ile alakalı sayfanın kalitesi sıralamalarla doğrudan ilintilidir.

Kalite konusunda temel ölçüt otoritedir.

Otorite diğer web sitelerinin sitenize bağlantı vermesi ile artar.

Ne kadar çok otoriter site sayfalarınıza bağlantı verirse, siteniz o kadar kaliteli, güvenilir ve otoriter kabul edilir.

Google ‘da 1.sayfada ilk sıralarda yer alan tüm websitelerinin çok sayıda kaliteli bağlantıya sahip olması tesadüf değildir.

Bağlantılar tek başına bir anlam ifade etmese de, diğer parametre ve sinyallerle birlikte değerlendirildiğinde Google için diğer sitelerden sitenize doğru gelen alakalı bağlantılar uzun bir süre önemini koruyacak gibi görünüyor.

3) KULLANIŞLILIK / FAYDALI OLMA: İçeriğiniz son derece alakalı ve sayfanız da otoriter olabilir, yani yüzlerce bağlantı alıyor olabilir.. 

Fakat kullanışlı değilse, bir başka ifadeyle, Google ‘dan sayfanıza gelen kullanıcıya “tam olarak aradığı” şeyi sağlamıyorsa bir anlam ifade etmez.

Buraya kadar bir kaç kez dediğim gibi, herşeyi kullanıcılar için oluşturmalısınız, arama motorları için değil.

Çünkü günün sonunda Google veya diğer arama motorları kullanıcının sayfanızla / içeriğinizle olan etkileşimine çok büyük önem vermektedir.

Çok iyi bir optimizasyon, yüzlerce bağlantı ve uzunca bir içerik ama kullanıcı bu içeriği “faydalı” bulmuyor ya da aradığına ulaşamıyorsa böyle bir içeriğin kısa bir sürede sıralamalarda dibe doğru gitmesi kaçınılmazdır.

Bu duruma harika bir örnek.. 

Bir müşterim “iphone fiyatları” anahtar kelimesinde ilk sayfada yer almak istiyor ve bir teknoloji blogu var.

Bu hedef anahtar kelime için uzunca bir içerik hazırlamış. İçerik özgün, bilgilendirici ve kaliteli. Görsellerle zenginleştirilmiş..

Ayrıca bu içeriğe ait sayfanın tanıtımını yapmış ve bir şekilde sayfaya kaliteli bağlantılar alabilmiş..

Sayfa bu hedef kelimede ilk sayfa 5.sıraya kadar geliyor.. Sonra birden bire 56.sıraya düşüyor..

Müşterim bu durumu negatif seo ya & spam bağlantılara yoruyor halbuki problem bunlar değil..

Problem kullanışlılık / faydalılık ile ilgili .. 

İçerik kesinlikle Google kullanıcılarının aradığı ve ulaşmak istedikleri türden bir içerik değil..

“İphone fiyatları” araması yapan bir kullanıcı bu markanın telefonunu satın almayı düşünüyor dolayısıyla ona fiyatları görebileceği bir ürün / kategori sayfası lazım.. 

Basit bir fiyat bilgisi için neden 1500 kelimelik bir blog yazısı okumak zorunda kalsın ki?

Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır..Kullanıcının “niyetine” göre en doğru içeriği bulup önüne koymayı hedefleyen harika bir arama motoru algoritması ile karşı karşıyayız..

Dolayısıyla sadece alakalılık ya da otorite yetmiyor kullanışlı ve kullanıcının arama amacı ile eşleşen içerikler sağlamak durumundayız aksi halde kalıcı bir başarı elde etmemiz söz konusu değil.

4) İÇERİK FORMATI / YAPILANDIRMA: Yukarıdaki üç başlıkta bir sorunumuz yok yani faydalı , otoriter ve alakalı içeriğimiz var ama formatımız , sunum biçimimiz doğru değilse bu çabaların hepsi boşuna..

İçerik formatı ile kastettiğim özellikle sayfa yapılandırması.. Ne kadar kaliteli ve faydalı bilgiler içeriyor olursa olsun sıkıcı, sindirmesi zor ve karmaşık içerikler ziyaretçiyi ürkütür ve sayfanızdan kaçmalarına neden olur. 

Sayfanızdan kaçan kullanıcılar Google için negatif bir kullanıcı deneyimi sinyalidir ve sıralama düşmenize yol açabilir.

Bu yüzden hazırladığınız sayfalara büyük bir özen göstermelisiniz. Satır sayısı fazla olan paragraflar yerine 1-2 satırlık paragraflar, font büyüklüğü gözleri yormayacak kadar büyük olmalı..

Koyu arka plan üzerinde koyu font rengi kullanımı kötü bir kullanıcı deneyimine neden olacaktır..

Yeri geldikçe görsel ve videolar kullanarak içeriğinizi daha etkileşilebilir kılmak SEO açısından önemlidir.

3. ve 4. maddelerin UX (User Experience) sinyalleri doğrultusunda önem kazandığını belirtmekte fayda var. (Arama motorları için değil, gerçek kullanıcılar için içerik oluşturmalısınız diye vurgulamamın nedeni bu.)