SEO Çalışması | Etkili Bir SEO Çalışması Nasıl Olmalıdır?

SEO Çalışması Nasıl Olmalıdır?

SEO Çalışması yaptırıyorsunuz ama beklediğiniz verimi alamıyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. SEO çalışmasının etkili olmasını sağlayan en önemli faktörleri gözardı ediyor olabilirsiniz.

  • Uzun süredir SEO çalışması yaptırıyorum ama beklediğim performansı alamıyorum..
  • SEO çalışmalarından verim alamıyorum, dönüşümlerim çok kötü durumda
  • SEO’ya güvenim kalmadı istediğim noktaya bir türlü gelemedim

Diyorsanız bu yazıyı başından sonuna kadar okumanızda fayda var.

Öncelikle bilmenizi isterim ki, SEO’da kesin bir pozisyon, sonuç yoktur. SEO çalışmalarının asıl amacı sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek ve organik arama sonuçlarında daha iyi bir yer edinmenizi sağlamaktır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılmalıdır

SEO Çalışması Backlink Demek Değildir

Eskiden bir websitesi açılır açılmaz backlink çalışılarak ciddi yükselmeler sağlanabiliyordu. Artık bu dönem bitti. Siteniz ziyaretçilere birşey vaad etmiyorsa, çıkmak istediğiniz kelime ile içeriğin bir ilgisi yoksa dilediğiniz kadar backlink çıkışı yapın, bir faydası olmayacaktır.

Sayfa İçeriğiniz Artık Eskisinden Çok Daha Önemli!

İçeriğiniz, ziyaretçileriniz için herşeydir. Bir ziyaretçi domates salçasının nasıl yapıldığını merak ediyorsa ona patlıcanlı musakka tarifini içerik olarak sunamazsınız.

Eğer böyle yaparsanız alakasız içerik sayfalarınız SERP de hızla dibe doğru batacaktır. Dolayısıyla SEO çalışması yaptırmadan önce mutlaka etkili ve ziyaretçilerinizin tam olarak aradığı bilgileri içeren bir websitesi kurduğunuzdan emin olun.

SEO Çalışmalarında Devamlılık Son Derece Önemlidir

Biliyorum, pek çoğunuz hemen bir site açarım ve karşıma çıkan ilk SEO çalışmasını satın alırım böyle bir kaç gün içerisinde ilk sayfada hatta ilk sıralarda yerimi alırım diye düşünüyorsunuz.

Ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değildir. Düşünsenize, milyonlarca lira kazanan eticaret siteleri, yüzbinlerce lira kazanan haber siteleri yeni bir siteye koltuklarını öylece kaptırırlar mı? Mümkün mü böyle birşey?

Hem başta Google olmak üzere, arama motorları yeni siteleri acemi olarak kabul etmektedir. Yeni bir sitenin bu açıdan da bir kaç günde ilk sayfaya gelmesi oldukça zordur (imkansız değil, fakat çok zor.)

Peki Nasıl Bir Yol İzlemek Lazım?

Bir atasözü der ki, “Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.” Süreklilik ve devam etmek SEO’da başarı sağlamak için en önemli faktördür.

Güncellik Herşeydir!

Sitenizi güncel tutmak, kullanıcılarınızı yeni bilgilerle doyurmak son derece önemlidir. Mutlaka bir blogunuz bulunmalı ve hiç olmazsa ayda 2 kez blogunuzda güncel içerikler paylaşmalısınız bu şekilde SEO çalışması desteklenmiş olacak, ve sitenizin organik trafiği çok daha kısa sürede artıl gösterecektir.