Şartlar ve Koşullar

SEOfabrika ile çalışan herkes aşağıdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılacaktır. Lütfen çalışma şartlarımızı dikkatli bir şekilde okumadan bizimle çalışmayınız!

1) POZİSYON GARANTİSİ 

Daha çok iş almak veya müşterilerin dikkatini çekmek için yükselme garantisi, ilk sayfa garantisi, 1.sıra garantisi gibi  modern SEO yaklaşımlarına tamamen ters, gölgeli teknikleri çağrıştıran vaatlerimiz bulunmamaktadır.

Google, herhangi bir SEO Ajansının kontrolünde olan bir arama motoru değildir. Dolayısıyla belli bir pozisyonu veya sayfayı garanti ederek çalışmak mümkün olmamaktadır.

SEO da 200 e yakın kriter söz konusu olduğundan, sıralamalara etki eden tüm faktörlere eş zamanlı olarak etki eden algoritmanın gizli tutulmasından dolayı , hangi sitenin hangi kelimede ne kadar ve ne zaman yükseleceği önceden kestirilemez.

– Sitenin içerik kalitesi

– Güvenilirliği (otoritesi)

– Yaş alması (Google gözünde kredibilitesi)

– Geçmiş bağlantıların kalitesi ve doğallığı

Yapılan çalışmaların etki hızını ve etki ölçüsünü birinci dereceden ilgilendiren parametrelerdir.

Dolayısıyla hiç bir şekilde pozisyon, sayfa , sıra değişimi garanti etmemekteyiz. Sadece sitenizi Google ‘da çok daha iyi performans göstermesi için optimize ediyoruz, hiçbir şekilde sonuç taahhüt etmiyoruz.

2) ÇALIŞMALARIN ETKİ SÜRESİ

Çalışmaların etki süresi sitenin türüne, yaşına ve mevcut bağlantı profiline göre 2 – 6 hafta arasında değişebilmektedir.

Bazen 1 haftada başlayan yükselme etkisi bazen 3 – 4 hafta sonra başlayabilmektedir. Bu süreyi etkileyen pek çok faktör vardır. Sektör, site yaşı ve sitenin güvenilirliği bunlardan sadece birkaçıdır.

SEO 1 gecede mucizeler oluşturan bir dijital pazarlama çözümü değildir. Sabır ve sebat gerektirir. Bazen 2,3,4 ay hatta 12 ay çalışarak ilk sıralara gelinebildiğini göz önünde bulundurunuz.

Eğer SEO çalışmaları çok hızlı sonuç verseydi gerçekten emek veren, sabreden ve sitesine yatırım yapanlar ile hak etmeyen ve yeteri kadar emek vermeyenler benzer pozisyonlarda olabilirdi.

Fakat, Google algoritmaları bu şekilde tasarlanmamıştır. Orta ve uzun vadede başarıyı hedefleyen, kısa yol çözümler aramayanları ödüllendiren bu arama motorunda üst sıralarda yer almak için sabırlı olmanız büyük önem arz etmektedir.

3) POZİSYON KALICILIĞI 

SEO çalışmalarında yükselmiş olduğunuz pozisyonlarda %95 , uzun süre boyunca kalırsınız fakat bu kalıcılık belli şartlara bağlıdır.

Yükseldiğinizde rakiplerinizi alt sıralara doğru itersiniz, bu durumdan rahatsız olan rakipleriniz siz SEO yu bıraktığınızda daha güçlü bir çalışma için harekete geçebilir ve sizi yeniden alt sıralara itebilir (Bu nedenle lütfen yükseldiğinizde SEO çalışmasını bırakmayınız , müşterilerimizin en büyük hatası budur, her zaman rakiple aranızdaki farkı açmaya bakın ki kapatabilmesi çok uzun sürsün, imkânsız hâle gelsin.)

1 ay SEO çalışması yaptınız güzel bir sıralama aldınız akabinde aylarca birşey yapılmadığında ; backlink tazeliği olgusu nedeniyle Google, gelen bağlantıların etkisini kademeli olarak azaltmaya başlar. Bu her sektörde aynı hızda ve boyutta değildir ama çalışmaları taze tutmak, düzen ve devamlılık son derece önemlidir.

Bağlantı kaybı da SEO nun bir gerçeğidir. Zamanla kapanan siteler, düşen domainler bağlantıların kaybedilmesine neden olur. Bu da sıralamalarınızın düşmesine yol açabilir.

Sitenizin bir hosting firmasından diğerine aktarımı, altyapı değişimi, sitenin kapalı kalması, SSL sorunları, metalarla oynamak, siteye kopya içerik eklemek veya eklenen kopya içeriklerin bir noktada Googlebot tarafından farkedilmesi, site önbellekleme hatalarından kaynaklı mobil uyumluluk problemi, sitenizin aşırı yavaşlaması gibi sayısız neden sıralama kaybına neden olabilir.

Google kaynaklı sıralama değişimleri de oldukça yaygındır. Sitenizin bulunduğu Google sunucusunun değişimi buna tipik bir örnektir. Genelde bir kaç gün içinde sorun kendiliğinden düzelmektedir.

Dolayısıyla pek çok faktörün sıralamalarda değişime neden olabileceği düşünüldüğünde, 5.sıraya yükseldim orada ömür boyu kalacağım gibi hatalı bir yaklaşımınız olmamalıdır, eğer sitenizi yakından takip etmez, belirttiğim kriterleri dikkate almazsanız sıra kaybetmeniz kaçınılmazdır.

1.sayfada sıra kayıpları genelde çok daha az görülmektedir. Yukarıda saydığım noktalara dikkat ettiğiniz sürece sıralamanızı korur ve üzerine koyarsınız.

Dolayısıyla, tüm bu nedenlerden dolayı 25.sıradan 3.sıraya gelmeniz, 3.sırada sonsuza kadar kalacağınızı garanti etmez, bunu biz de garanti etmiyoruz, edemeyiz. Sadece pozisyonunuzu korumak ve daha iyi hale getirmek için çalışmaları devam ettirebiliriz.