MOZ Domain Authority Nedir?

MOZ dünyanın en büyük ve güçlü SEO araçlarından biri. Kendine özgü bir algoritması mevcut ve bu algoritmaya göre siteleri puanlayarak bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

MOZ DA (domain authority) metriği de websitelerimizin kalitesini ve otoriterliğini ölçen oldukça değerli ve yaygın kullanılan bir metrik olarak karşımıza çıkmaktadır.

MOZ Domain Authority Nedir?

MOZ DA olarak ya da kısaca DA olarak karşımıza çıkan bu metrik, sitenizin kök domaininin yani siteniz.com (başında www olmadan) versiyonunun Google ‘da herhangi bir kelimede sıralama alması olasılığını (rank) tahmin eden bir metriktir.

İngilizce bir sözcük olan Authority = Otorite anlamına gelmektedir.

MOZ DA ; 0 ile 100 arasında bir skalaya sahiptir ve 100 e yaklaştıkça sitenin otoriterliği, gücü ve Google gözündeki değeri de paralel bir şekilde artmaktadır.

Aşağıdaki görselde Google.com.tr nin DA değerini görebilirsiniz.

MOZ DA değeri nedir kısaca açıklamaya çalıştık

Websitemin MOZ DA Değerini Nasıl Artırabilirim?

DA değerinizi yükseltmenin en etkili yolu DA metriği yüksek sitelerden dofollow bağlantılar almaktır. Fakat link aldığınız sayfaların MOZ tarafından indekslenmesi de önemli..

Bazı sitelerin (özellikle profil backlink türleri) link çıkışı veren sayfaları noindex ile etiketlendiği için domain otorite akışından faydalanmanız mümkün değildir.

Kaliteli sitelerin DA değerleri genelde minimum 25 tir. Elinizden geldiğince DA değeri yüksek sitelerden dış bağlantılar almaya özen gösterin.

MOZ , Ahrefs ve Majestic ‘den farklıdır. Çok sık tarama ve güncelleme yapmaz. Metriklerinizin güncellenmesi 2-3 ayı bulabilir, yani birkaç gün içerisinde değişim beklemeyin.

DA Değeri Neden Bu Kadar Önemli?

Sektörünüzde Google arama sonuçlarına bakarsanız ilk sayfada yer alan sitelerin neredeyse tamamının domain authority değeri sitenizinkinden yüksektir. Bu her zaman böyle olmak zorunda değil elbette ama çoğu kez durum budur.

DA değeri ile Google ‘da üst sıralarda yer almak arasında sıkı bir ilişki olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

“Terlik satın al” anahtar kelimesi için Google da yaptığımız aramada organik sonuçlarda ilk 3 sırayı MOZ Domain Authority metriklerini tek tek kontrol ederek yanına yazdık. Bu metrik için 1.sırada yer alan hepsiburada.com açık ara 2 ve 3.sırada yer alan rakiplerinden önde yer alıyor.

MOZ DA ve google da sıralama ilişkisi nasıldır

MOZ ‘a ücretsiz kaydolarak buradan ayda 10 defa ücretsiz sorgu yapabilir, sitenizin MOZ metriklerini ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>