Categories: SEO

Google Sıra Bulucu | SERPROBOT ile Sitenizi İlk Sayfaya Taşıyın

Bu yazımızda en sık kullanılan Google Sıra Bulucu araçlarını ve kullanımlarını ele alalım dedik. Bu mevzuda çok fazla soru geliyor müşterilerimizden, sıralamalarımızdan haberimiz olmuyor ne yapmalıyız diye.

Öncelikle şunu bilmelisiniz, Google Sıra Bulucu araçlar her zaman %100 kesin sonuç göstermeyebilir. Tabi bu kullandığınız araca göre de değişkenlik göstermektedir. (Saç baş yolmayın diye hatırlatayım dedim)

Eğer sıralamalarınıza manuel olarak, yani elle aratarak bakıyorsanız bu da yanlış Çünkü çerezlerden ve “bu sayfayı 5 kez ziyaret ettiniz” gibi Google’ın çok ziyaret ettiğiniz sayfaları üstte gösterme özelliği sizi yanıltabilir (bu konuda müşterilerle zaman zaman anlaşmazlık yaşıyoruz.)

Ücretsiz Google Sıra Bulucu Araç: SERPROBOT

Ücretsiz ve oldukça kullanışlı bir google sıra bulucu olan serprobot ile sitenizin farklı anahtar kelimelerdeki sıralamalarını sorgulayabilir ve takibe alarak gelişmeleri izleyebilirsiniz. Tecrübelerime göre bulduğu sonuçlar %99 doğru, yani güvenle kullanılabilecek bir araç.

Öncelikle https://www.serprobot.com/ adresini ziyaret ederek anasayfada bulunan “Free Serp Check” butonuna tıklıyoruz.

Sonrasında karşınıza çıkan form ekranında ülke kısmında aşağıdaki gibi Türkiye , google.com.tr olacak şekilde site adresinizi giriniz. Görselde de görebileceğiniz gibi site adresinizin başına “www” veya “http://” yazmanız gereksizdir.

Şimdi de kelimelerimizi ekleyelim. Mevcut ekranda 5 adet kelime girişi var, ama “add more keywords” bağlantısına tıkladığınızda başka kelimeler de ekleyebilirsiniz.

İşte bu kadar. Şimdi yapmamız gereken “Check Serp Now” butonuna tıklamak (görselde çıkmamış) sıralama sonuçlarını yanda dökmeye başlayacaktır.

Sonuçları manuel olarak da kontrol ettiğimde de aynı sonuçları aldığımı farkettim. Position: sıralamayı, URL de sıralama aldığı sayfanın / içeriğin URL sini gösteriyor. Böylece hem sıralamanızı hem de google sıra bulucuda hangi sayfadan ranklandığını görebiliyorsunuz.

Ücretsiz üye olarak projeler ekleyebilir, her bir websitesi için google sıralamalarınızın otomatik takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette sıra bulucu araçlar bununla sınırlı değil. Ücretli, ücretsiz çok sayıda araç mevcut. SERPROBOT bunlar arasında ücretsiz ve doğru sonuç vermesiyle öne çıktığı için sizlere sunmak istedik.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, lütfen yazımızı beğendiyseniz güzel bir yorumu esirgemeyin ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı / beğenmeyi ihmal etmeyin.

Ali DAĞDELEN

Recent Posts

  • SEO

SEO İçin A’dan Z’ye Detaylı Anahtar Kelime Araştırması Rehberi

Anahtar kelime araştırması SEO da başarılı olmak için olmazımız. Eğer bu aşamada bir hata yapar veya anahtar kelime araştırmasına yeteri…

3 ay ago
  • SEO

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 10 Etkili Adım

Google'da üst sıralarda yer almak için yapılması gerekenleri herkesin anlayacağı şekilde sizlerle paylaşmaya karar verdik. Pek çok SEO Ajansının aksine,…

3 ay ago
  • WordPress

WordPress SEO | A’dan Z’ye WordPress SEO Rehberi

Merhaba değerli arkadaşlar bu yazımda elimden geldiğince sizlere WordPress sisteminizi nasıl canavar gibi SEO uyumlu hale getireceğinizi, hangi eklentileri, temaları…

4 ay ago
  • WordPress

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi. Üstelik tamamen SEO uyumlu yapısı ile üst sıralarda yer almak istediğiniz projelerinizde…

4 ay ago
  • SEO

Garantili SEO Kavramı

Garantili SEO konusunda çok sayıda soru alıyoruz. Bu konuya açıklık getirmenin doğru olacağını düşünerek siz değerli site sahiplerinin bu hususta…

4 ay ago
  • SEO

Google SEO ile Organik Trafiğinizi Kısa Sürede Katlayın!

Google dünya genelinde arama motoru pazarında on yıllardır en büyük paya sahip. Hal böyle olunca "Arama motoru" dendiğinde akla ilk…

4 ay ago