Forumların SEO Etkisi Var Mıdır?

Forumlar farklı düşüncelerin rahatlıkla dile getirilebildiği topluluklardır. Konuların açılması ve kategorize edilmesi bakımından bir forumda hemen hemen aradığınız her ilgi alanını bulabiliyorsunuz.

SEO açısından baktığımızda , eğer bir site popülerleşme yolunda ilerliyorsa forumlarda bu siteden bahsedilmesi ve özellikle alt sayfalarına bağlantılar verilmesi gayet normaldir.

Normal olmayan bizim forum tanıtımı yapma şeklimiz. Al bir 150 kelimelik yazı bas 100 farklı foruma hepsi aynı saat içinde aynı yazı üzerinden ve anchor textlerin tamamı da aynı..

Böyle bir forum çalışmasından SEO katkısı bekleyebilir misiniz?

Beklemeyin.. bunun hiçbir SEO etkisi yoktur. Penguin artık eskisinden çok daha güçlü ve SPAM linkleri tespit etmekte inanılmaz hızlı.

Forum tanıtımından maksimum fayda sağlamak için bir kere 100 lerce forumda olmanıza gerek yok, Türkiye’nin en büyük 10 – 15 forumunda 50 – 100 kelimelik özgün kısa yazılar üzerinden bir alt sayfa / yazıya, anchor metin üzerinden değil direkt URL şeklinde alınan linkler daha etkilidir..

SEO zaman ve sabır ister.. bu nedenle forum tanıtımlarınızı kesinlikle manuel olarak ve günde 1-3 giriş yaparak ve 10 – 15 güne yayarak yapabilirsiniz.

Aşağıda ChipOnline’da az önce yaptığım bir Forum Tanıtımı’nı paylaşıyorum.. Başlığa ve içeriğe dikkat edin, forum akışına uygun ve “Bak ben burda acayip birşey buldum, senin için paylaşıyorum..” havasında..

Dikkat ederseniz aşağıdaki forum tanıtımında bu makalenin linkini paylaştım. Benimki çok taze bir yazı.. siz maksimum etki için popüler (en çok hit alan) yazılarınızı paylaşın böylece daha doğal bir görünüm olacaktır.

 

Çok kısa bir yazı.. 30 – 40 kelime.. Çünkü bir siteyi ya da sayfayı tavsiye ederken oturup destan yazmanın mantığı yok (özellikle de forum için) Kısa az ve öz yazarsanız ve 1 tane linki yukarıda kırmızı kutu içerisinde olduğu gibi paylaşırsanız hem arama motorları gözünde doğal bir link olur, hem forum üzerinden başlığınıza ve bu kısacık tanıtım içerisindeki bağlantıya tıklama yüzdesi artar (%CTR) ..

Forum tanıtımının doğrusu budur arkadaşlar.. Bir makale içerisinde 3 tane anahtar kelime ekleyip onlar üzerinden linkleme yapmanın özellikle forumlar için söylüyorum ne profesyonel SEO ile ne de son güncellemelerle zerre kadar alakası yoktur..

Bu eski alışkanlıkların zamanla bırakılacağına inanıyorum..

1 Comments

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir