FAQ

Sonuçları Ne Zaman Almaya Başlarız?

SEO; bir kaç gün içerisinde etkisini gösteren bir dijital pazarlama yöntemi değildir. SEM (arama motoru ağı pazarlaması) gibi başlar başlamaz ilk sıralarda yer almanızı sağlamaz.

Etkileri 2 – 3 hafta aralığında gözlemlenmeye başlayabilen SEO, projeye göre bazen 10 günde; bazen 1 ay gibi bir sürede de etkisini göstermeye başlayabilir.

SEO Çalışması Sırasında Düşüşler Olabilir mi?

SEO çalışması sırasında iniş çıkışlar bu işin bir parçasıdır. Her zaman olmasa da genelde pozisyon denemeleri, gün içerisinde sıralamadan çıkma ve yeniden sıralanma durumu olabilmektedir. 

SERP de (arama motoru sonuç sayfası) bu tür kırılmalar ve değişimler manuel olarak değil; profesyonel sıra takip araçları (webmaster forumlarındaki araçlar doğru göstermeyebiliyor) ile takip edilmelidir. 

Sıralamalarda düşüş gerçekleştiğinde panik ile hareket etmek sitenizin SEO suna büyük zarar verebilir. 

Lütfen sıralama değişimlerine ani reaksiyonlar göstermeyin.

Siteniz; önemli bir yükselme öncesi geçici sıralama kaybı yaşıyor olabilir.

Rakipleriniz SEO ya yüklenerek sitenizi aşağı doğru itmiş olabilir (sık karşılaşılan bir durumdur)

Ya da siteniz daha önce gelen güçlü backlinkleri kaybetmeye başlamış olabilir.

Nulled tema / script kullanımından kaynaklı siteniz saldırı altında olabilir.

Hosting / Sunucu kesintisinden dolayı siteniz bir süre kapalı kaldıysa sıralamalarda ciddi düşüşler gerçekleşebilir.

Yukarıdaki durumlara ilaveten pek çok sıralama kaybı nedeni var ve telaş ile hareket etmek bu durumu daha kötü hale getirebilir.

Eğer sıralamalarınız konusunda endişeleriniz varsa lütfen bizimle iletişime geçin durumu birlikte değerlendirelim.

Sıralama / Pozisyon Garantisi Veriyor musunuz?

Arama motorları hiç bir ajansın veya seo uzmanının kontrolünde değildir.

Bir SEO uzmanının görevi, sitenizi arama motoru uyumlu hale getirmek, eksikleri gidermek ve en iyi sonucu almanız için gerekli optimizasyonları yaparak etkili bir danışmanlık hizmeti sağlamaktır.

1.sıra / 4.sıra gibi sıralama söz konusu edilerek verilen garantileri dikkate almamanızı, bu tür çalışmalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

SEO düzenli devam edildiğinde 1.sayfa ve 1.sıra elbette mümkündür. Bu bazen 2 ay, bazen 1 yıl sürmektedir burada sürecin zamana yayılması ve devamlılığı başarıda en önemli etkenlerdir.

SEO Çalışması Yapmadığınız Sektörler Nelerdir?

Her türlü illegal site başta olmak üzere;

 • Cinsel içerikli siteler
 • Cinsel ürünlerin satışını yapan siteler
 • Cinselliği barındıran hizmet siteleri [masaj salonu gibi]
 • Alkol & Tütün mamulleri
 • Yanıltıcı Zayıflama Ürünleri (Eczanelerde Satılan Bakanlık Onayı Olanlar Hariç)
 • DMCA problemi olan siteler (Film & Dizi , MP3 gibi)
 • Elektronik sigara ve yan ürünleri
 • İçeriği tamamen kopya olan siteler
 • BOT ile içerik yükleyen veya otomatik içerik oluşturucu sistemler kullanan siteler [Eticaret XML hariçtir]
 • Google indeksi olmayan siteler
 • Aktif olmayan / henüz açılmamış siteler (analiz dahi yapılmamaktadır, lütfen önce sitenizi oluşturup sonra iletişime geçiniz.)

Listemizi güncelleme; ilave / çıkarma yapma hakkımız saklıdır.

Sıralama (SERP) Takibi Yapıyor musunuz?

Anahtar kelimelerinizi profesyonel bir SERP aracı ile günde 3 kez kontrol edip kayıt altına alıyoruz.

Fiyatlarınızda İndirim Yapıyor Musunuz?

Müşterilerimize en düşük maliyetle en iyi hizmeti sunabilmek için fiyatlarımızı olabildiğince uygun tutmaya özen gösteriyoruz.

Buna ilaveten;

3 AYLIK SEO’da – %10

6 AYLIK SEO’da – %21

YILLIK SEO’da – %30

indirimden yararlanabilirsiniz.

Raporlama Sıklığınız Nedir? Raporumu Ne Zaman Alırım?

Tüm çalışmalarımızda raporlamayı aylık olarak yapmaktayız. SEO 3-5 günde sonuç vermediği için ay sonu yapılan raporlamalarda elde daha somut veriler olmaktadır.

SEO Çalışmalarınız Gerçekten Etkili midir?

SEOfabrika olarak, etkisi %100 kanıtlanmış WHITE HAT SEO teknikleri ile, zamana yayarak, aceleye getirmeden, sitenizin en iyi sonucu alabileceği ORGANİK SEO teknikleri ile çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Daha Etkili Bir SEO için Site İçeriğim Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir SEO kampanyası için her hedef anahtar kelimenize özel bir alt sayfanız mutlaka olmalıdır. Google ve diğer arama motorları, anahtar kelimeye müstakil bir sayfa ayrılmasına önem vermektedir.

Bu sayede;

 • Anahtar kelimeniz URL de geçecek
 • Başlıkta (H1) geçecek
 • Meta Title & Description da geçecek
 • ve sayfa içeriğinde de %2-4 aralığında geçebilecektir.

Bunların yanısıra söz konusu sayfa içeriğinin kullanıcı faydası gözetilerek oluşturulması, arama motorlarını yanıltmaya yönelik agresif spam teknikleri ile baştab savma oluşturulmuş olmaması kritik öneme sahiptir.

İçeriklerinizi ziyaretçileri hedefleyerek oluşturmalısınız fakat bu anahtar kelimeye göre maksimum verimi alabileceğiniz optimizasyonlara engel teşkil etmez.

Yeni Sitelere SEO Çalışması Yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir, yalnız yeni sitelere SEO yapılırken çalışma uzun bir sürece yayılmalıdır. (1 aylık çalışma yerine en azından 2-3 aylık çalışma planlamanızı öneririz.)

Site Otoritesi Nedir? Nasıl Artırabilirim?

Dikkat ederseniz ilk sayfadaki sitelerin MOZ DA & PA veya Majestic TF & CF değerleri çok daha yüksektir. Bu metrikler elbette tek başına bir ölçü değildir, yine de başarılı bir sitenin metrikleri çoğu kez yüksektir.

Bunun nedeni düzenli SEO ve sitenin yaş almasıyla birlikte kazandığı otorite ve domain sıralama gücüdür. 5 yıldır açık olan ve periyodik olarak SEO yapılan bir site ile 5 aydır açık olan ve 2 aydır SEO yapılan bir sitenin arama sonuçlarında aynı performansı göstermesini bekleyemeyiz. İstisnalar olmakla birlikte, yaşlı ve uzun zamandır SEO yapılan siteler Google gibi arama motorları nazarında daha tecrübeli ve güvenilirdir.

Bu sebeple – DÜZENLİ & DEVAMLI SEO – diyoruz, başarının sırrı orta ve uzun vadeli planlamalar yapmak.

Çalışmalar devam ettikçe sitenizin otoritesi MOZ ve Majestic değerleri, Alexa metrikleri çok iyi noktalara gelecektir.

Anti SEO Çalışmalarına Karşı Ne Yapabiliriz?

Bir anda onbinlerce / yüzbinlerce backlink geliyorsa sitenize bu durum bir saldırıya işaret ediyor olabilir. Bunun tespitini yapmak için Ahrefs analizi yapılması gerekmektedir.

Ahrefs aracı ile backlinkleriniz çıkartılarak son dönemde yoğunlaşan bağlantılar dikkatle incelenir genelde saldırının geldiği anchor metinler +18 dir bu anchorlar altındaki bağlantılar tespit edilerek filtrelenir ve bir reddetme.txt listesi oluşturulur.

Google bağlantı reddetme aracı ile bu bağlantılar reddedilerek sitenize zarar vermesi engellenir.

Google son yıllarda anti seo konusunda önemli ilerlemeler kaydetti, artık rakiplerin sitenizi bu şekilde vurması çok daha zor (ama imkansız da değil.)

Ödemelerimizi Kredi Kartı ile Yapabilir miyiz?

Elbette, ödemelerinizi 3-6-9 hatta 12 ye varan taksitlerle gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın türüne göre taksitli ödemelerinizde bankanız bir miktar vade farkı uygulayabilmektedir.

Kredi Kartı ödemelerinden kaynaklanan %5 civarındaki komisyonu müşterilerimize yansıtmadğımızı da belirtmek isteriz.

Çalışmalarınızda Program Kullanıyor musunuz?

Asla backlink oluşturucu , poster, toplu backlink kasma türevi yazılımlar kullanılmamaktadır. MASS SPAM veya SOFT SPAM dahil; Google yönergelerini ihlal eden doğal olmayan ve sitenize orta / uzun vadede zarar vereceği belli tekniklerden titizlikle uzak duruyoruz ve asla bunları tavsiye etmiyoruz.

Ucuz ve maliyeti düşük çalışmaların büyük oranda BLACK HAT SEO olduğunu da belirtelim (sitenizi riske etmemek adına bu tür çalışmalardan uzak durunuz.)