Backlink Nedir?

No Comments

Backlink, sitenize diğer siteler tarafından verilen bağlantılardır. Bu bağlantılar (linkler) sitenizi referans göstermek, sitenizdeki faydalı bir bilgi hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla paylaşılmış olabilir.

Google, backlinklerin doğal olmasına son derece önem vermektedir çünkü backlink konusu en çok manipülasyona açık olan SEO parametresidir.

Backlink Nedir? Backlink İnşası Nasıl Yapılmalıdır?

Backlink veya sitenize doğru bağlantılar aynı zamanda sitenizin internetteki popülerliğini de yansıtmaktadır. Ne kadar farklı ve güçlü sitelerden backlinkiniz varsa o kadar güçlüsünüz demektir.

Sitenizi farklı mecralarda tanıtarak etik bir şekilde backlink elde edebilirsiniz. Bu şekilde backlink profilinizi inşa ederek sitenizi güçlendirebilir, organik trafiğinizi artırabilirsiniz.

Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var, tek başına backlink oluşturmak SEO açısından yeterli değildir. Daha önce de çeşitli yazılarımızda söz ettiğimiz gibi en büyük SEO kriteri etkileşim sağlayan muhteşem içeriklere sahip olmaktır.

Site içeriğiniz kaliteli olmadığı sürece “backlink nedir?” sorusuna vereceğimiz cevapların da bir anlamı kalmıyor. Çünkü site dışında ne kadar popüler olursanız olun, eğer açılmayan, hızlı yüklenmeyen sayfalara sahipseniz yükselmeniz ve bir ilerleme kaydetmeniz son derece güç olacaktır.

Site içi optimizasyon (On Page SEO) eksik olduğu sürece, backlinklerin tek başına bir anlam ifade etmediğinin altını önemle çizmek istiyorum.

backlink nedir
Nasıl Backlink Elde Edebilirim?

 • Forumların ilgili bölümlerinde firmanızı tanıtarak sayfanıza link alabilirsiniz. Genellikle nofollow olan bu tür linkler ile sitenizin farklı mecralarda tanıtılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal medya profillerinizi oluşturup belli bir takipçi kitlesi edindikten sonra içeriklerinizi bu mecralarda paylaşarak firmanızı tanıtabilir, güçlü backlinkler elde ederek içeriklerinizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Firma dizinleri ve rehberlere site adınız ile kaydolarak backlink elde edebilirsiniz.
 • Sözlüklerdeki tartışmalara katılarak hizmetlerinizden söz edebilir ve sitenize link çıkabilirsiniz.
 • Sektörünüzle alakalı sitelerde yorum kısmında adınızı soyadınız ve site adresinizi belirterek backlink alabilirsiniz.

Güçlü Sitelerden Backlink Gelen Bağlantılar (Backlinkler) Her Zaman Değerlidir

Güçlü siteler ülke genelinde popüler ve belli bir üne, önemli bir ziyaretçi kitlesine sahip olan sitelerdir. Önde gelen haber sitelerini buna örnek gösterebiliriz. (Hürriyet, Haber Türk, Ekşi Sözlük.. gibi.)

Güçlü sitelerin sitenize bağlantı vermesi, acemi bir webmasterın CV’sine sağlam bir referans eklemesi gibidir ve arama motorları gözünde otorite kazanmanızı sağlar.

backlink nedir güçlü backlink inşası
Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow backlinkler, dofollow etiketine sahiptirler. Yani linki veren site “bu siteye kefilim bilinçli olarak backlink veriyorum” demek istiyordur.

Dofollow backlinkler, en değerli ve sıralama gücü en yüksek backlinklerdir. Bu nedenle backlink alırken, mümkünse rel=”dofollow” şeklinde bir HTML attribute u üzerinden almaya özen gösteriniz.

Whois Backlink Nedir?

Whois backlink domain bilgisi ve temel site detayları üzerinden sorgulama yaparak elde edilen backlinklerdir. İçerik olarak son derece zayıf ve nofollow etiketine sahip olduğundan bu tür backlinklerin sıralama etkisi olmadığı düşünülmektedir.

Footer Backlink Nedir?

Bir başka sitenin en alt kısmından sitenize doğru verilen bağlantılardır. Bu tür backlinkler genelde para ile satın alındığından, etkisi Google tarafından azaltılmıştır.

Footer’dan backlink almak özellikle 2 nokta bakımından çok risklidir.

 1. Çok sayıda aynı anchor metin üzerinden sitenize aynı domain üzerinden bağlantı gelmesi son derece yapay bir görüntü oluşturuyor
 2. İndeks sayısı onbinlerle ifade edilen bir siteden bu şekilde footerdan backlink aldığınızda, kısa bir süre sonra bu link kaldırılırsa onbinlerce backlink kaybetmiş oluyorsunuz ve sıralamalarınız allak bullak oluyor.

Profil Backlinkler Nedir? Profil Backlinkler İşe Yarıyor mu?

Profil backlinkler genelde Google tarafından indexlenmeyen URL lerden alınmaktadır. Profil sayfalarında önemli bilgi olmadığından Google bunları indexlemeye gerek duymaz ve bu konuda son derece haklıdır. Yine de indekslenen profil sayfaları vardır, fakat indekslenmiş olmaları gerçekten sıralamalarınıza pozitif etkisi olacağı anlamına gelmiyor.

Bu tür backlinkleri para ile satın alanlar bilmelidir ki, bu işi programlar kullanarak yapanlar mevcut. Hem google politikalarını ihlal etmiş, hem de boşa para harcamış olursunuz. Kısacası profil backlinkler doğru bir link inşa stratejisi değildir, tavsiye etmiyoruz.

ÖZET: Güçlü bir backlink inşası SEO stratejisinin bir parçasıdır fakat tek başına yeterli değildir. Sitenizin içeriği ve içeriğin etkileşim sağlaması da iyi bir sıralamada en az backlink kadar önemlidir.

Etkili ve Doğal Backlink Stratejileri Nelerdir?

Sektörel Sitelerde Tanıtım: Amacınız sitenize trafik sağlamak olmalı. Bunun için sektörünüzün önde gelen sitelerinde bir makale yayınlayarak yaptığınız işlerden söz edebilir, yazı içerisinden sitenize bir bağlantı verebilirsiniz. Sitenizin içeriğine yakın içeriğe sahip siteleri bir araya toplayan bu tarz organizasyon siteleri gerçekten etkili olabilmektedir.

Forumlarda Sitenizin Tanıtımı: Farklı forumlarda tamamen özgün makaleler üzerinden gerçekleştirilen hizmet tanıtımları faydalıdır. Fakat bunu farklı içerikler üzerinden gerçekleştirmek gerekiyor.

forumlardan etkili bir şekilde backlink almak

Forumlardaki bağlantılar mümkünse alt sayfalarınıza yönelik olmalı ve anahtar kelime üzerinden değil, URL üzerinden olmalı (yukarıdaki görselde R10.NET üzerindeki örneği görebilirsiniz)

Sözlüklerden Backlink Almak: Sözlükler de tıpkı forumlar gibi etkili sosyal mecralardır. Genelde reklam ve tanıtıma izin vermediklerinden, biraz araştırmak yaparak siteniz hakkında kısa bir bilgi paylaşımı ve sayfa URL niz üzerinden link çıkışı yaparsanız site otoritenizin artmasına ciddi bir katkı sağlayabilir. Etkili sözlüklere örnek olarak; ekşi sözlük, inci sözlük, instela ve uludağ sözlük gösterilebilir.

backlink nedir ekşi sözlük backlink almak nasıl olur

Kaliteli Firma Rehberlerine Kaydolmak: Link çöplüğüne dönmüş dizinlerden söz etmiyorum, kaliteli ve uzun yıllardır var olan etkili firma rehberlerine kaydolmanızda fayda var. Bu sayede sadece backlink almış olmayacaksınız, aynı zamanda firmanızın webdeki görünürlüğünü de önemli ölçüde artırmış olacaksınız.

Sosyal Medya Paylaşımları: Sosyal medya hesaplarınızda içeriklerinizi yayınlayarak hem geniş kitlelere ulaşabilir, hem de backlink profilinizi kaliteli bağlantılarla güçlendirebilirsiniz.

Hatalı ve Riskli (Spam) Backlink Çalışmaları Nelerdir?

Doğal Olmayan Bağlantılar Oluşturmak: Kaliteli bir bağlantı (backlink) olabildiğince uzun ve faydalı bir metin üzerinden gelmeli ve doğal görünmelidir. Sırf backlink çıkışı için oluşturulan kalitesiz içeriklerin sıralama gücü neredeyse yoktur. Bunu göz önünde bulundurarak, kalitesiz veya yetersiz içeriğe sahip bağlantılardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Anchor Metin Hataları: Sürekli aynı anchor metin üzerinden gelen bağlantılar oldukça risklidir ve bunların doğal olma ihtimali son derece zayıftır. Ahrefs gibi profesyonel bir araçla anchor dağılımınızı bir seo uzmana analiz ettirerek problem olmadığından emin olmanızı , problem varsa gerekli danışmanlığı alarak riskten kurtulmanızı tavsiye ediyoruz.

Linkwheel Sistemi Oluşturmak: Link döngüsü de denir. Farklı blog servislerine özgün içerikler eklenerek bunlar arasında birbirine bağlantı verilir ve en sonunda her blogdan ana siteye linkler çıkılır.

Link döngüsü, son derece tehlikeli bir teknik olup, Google tarafından çok kısa bir sürede tespit edilebilmektedir. Bu tür sistemlere harcayacağınız zamanı, sitenizin etik olarak tanıtımı ve doğal yollardan backlink kazanmak için harcamanızı tavsiye ediyoruz. (Üstelik etkisi de yok denecek kadar azdır.)

Backlink Satın Almak: Google, arama sonuçlarının manipüle edilmemesi için link alım satımı yapanları şikayet etmek üzere bir tool eklemiştir. Eğer backlink satışı yapıyorsanız veya sitenize bağlantı satın alıyorsanız bunun tespit edilmesini sağlamak üzere bunun dışında da çok karmaşık algoritmalar olduğunu bilmelisiniz.

Elbette bu konuda ölçüyü kaçırmamak da son derece önemli. Bu tür uyarılar sizi korkutup backlink inşasından vazgeçirmemelidir. Sitenizi tamamen etik bir şekilde farklı mecralarda tanıtabilir ve buralardan ilgili sayfalarınıza bağlantılar alabilirsiniz. Bunun gibi white hat SEO teknikleri, google politikalarını ihlal etmez.

Tam Eşleşmeli Anahtar Kelime Kullanımı: Bu yaklaşım da doğal olmayan bir backlink inşasının habercisidir. Google ve diğer arama motorları, sitenizin popülerliğini hesaplayabilmek için backlinkleri kullanır. Fakat bu backlinkler sizin kontrolünüzde olduğu izlenimi verirse sıralama sinyali olarak yansımayabilir. Bu nedenle anchorlarınız arasında marka adınıza, site URL nize ve doğal sözcüklere (buraya tıklayınız, detaylı bilgi için buraya, kaynak..) vb yer verilmelidir.

SEO Açısından Tamamen Zararlı Backlink Türevleri Hakkında Bilgiler

 • Her türlü yasal olmayan sitelerden gelen bağlantılar zararlıdır
 • Yoğun ve çok agresif bağlantılar (1 günde 3-4K gibi)
 • Sürekli aynı anchorlar üzerinden Nofollow / Dofollow çıkışlar
 • Yüzlerce forumda aynı içerikle bir kaç dakikada botla bağlantı almak
 • Her türlü backlink programı ile sitenize bağlantı almak (kesinlikle uzak durmalısınız, %100 spamdır)
 • Kopya içerik üzerinden bağlantı elde etmek
 • 301 yönlendirmesi ile drop domainlerden backlink akışı sağlamak

Bu tekniklerin hepsi sitenizi riske atmak, bir süre sonra arama sonuçlarından kaybolma riski ile karşı karşıya gelmek demektir. Lütfen sitenize bu tür bağlantılar almaya çalışmayın, emeklerinize yazık olmasın.

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

More from our blog

See all posts

Leave a Comment